تبلیغات
دشتک چهارمحال بختیاری - دشتک بختیاری
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : صادق شیخی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دشتک چهارمحال بختیاری
در تمام صحنه های زندگی بختیاری ها به ویژه در شكل كوچ روی آن به علت كمی وقت و حداكثر استفاده از زمان محدود و همچنین خطرات فراوان در چنین نوع زندگی چه در گرمسیر و چه در سرد سیر بدون همیاری انجام به موقع كارها تقریبا غیر ممكن است ،در درو ،كشت، خانه سازی، برپا كردن سیاه چادر، پشم چینی .احداث آغل ،آماده كردن ((وارگه)) برای بار انداختن، شیر دوشی و...همه و همه همیاری ،نمودی ویژه دارد و بدون آن یا حتی حضور كم رنگش چرخ زندگی در ایل به درستی نخواهد چرخید یا بهتر بگویم اصلا نمی چرخد.

در گذشته كه پراكندگی ایل كم تر از امروز بوده است و تقریبا طوایف مرزهای مشخصی داشتند و همه ی اقوام و خویشاوندان در یك سر زمین معین زندگی می كردند و در حفظ آن می كوشیدند ،سعی می شد كه به محدوده ی دیگر طوایف تجاوز نشود –چون احتمال در گیری به ویژه در هنگام چرا ی گوسفندان یك طایفه در مراتع دیگر طوایف امكان داشت. بالطبع در چنین شرایطی همیاری هم گستردگی بیشتری نسبت به امروز داشته است ولی اینك همیاری ها بر اثر تحولات اجتماعی به خصوص تحولات سال های اخیر و شدت گرفتن مهاجرت و بروز پراكندگی طوایف و تمایل بیش از حد به شهر نشینی روز به روز كمرنگ تر می شوند.

باری ،در باره ی واژه ی ((هیاری)) ب معنی تعاون و همیاری ب دو گونه می توان ریشه یابی كرد:

 1-این واژه از ریشه ی پهلوی  ayarihو ayari است. باید افزود كه واژه ها یی كه از زبان پهلوی به زبان بختیاری رسیده اند اگر در آغازشان همزه باشد به جای آن ((ه))به كار می برند .ارسars=هرسhars/ایاریayari = هیاریhayari .

2-گر چه استدلال بالا كاملا درست است ولی می توان این واژه را به صورتی دیگر توجیه نمود یعنی آن را همان ((عیاری)) دانست .باز مانند نمونه ی نخست هر گاه واژه ای از زبان های بیگانه قصد ورود به زبان بختیاری داشته باشد باید خود را با شرایط زبان بختیاری تطبیق دهد تا بتواند به كار رود .پس هر گاه واژه ای با ((همزه یاع))شروع شود به جای آنها ((ه))به كار برده می شود :

اشاره = هشاره hesara   عصمت = هصمت hesmat به این اعتبار می توان هیاری را همان عیاری دانست .

باری. در ایل بختیاری دو نوع همیاری : الف: آشكار ب: نهان وجود دارد .گونه ی آشكار، كارهایی هستند كه در ظاهر آنها نمود همیاری كاملا واضح دیده می شود خرده داشت .بر اشكنادن .ترازو و....

گونه های نهان كه ظاهر همیاری ندارند ولی با اندكی دقت در می یابیم كه هدف، كمك به دیگران به ویژه نیازمندان است و بس ، نتیجه ی این نوع همیاری ها بر خلاف نوع آشكار در دراز مدت مشخص می شود ،اینك به طور خلاصه نمونه هایی از همیاری های مرسوم در میان بختیاری ها را می آورم تا سپاسی با از آنانی كه صادقانه و خالصانه حرمت این پدیده ی خدا پسندانه را پاس می دارند و هنوز بدان پای بندند:

1-بر اشكنادنbor-askenaden:یكی از كار های سخت زندگی بختیاری ها چه یكجانشینان چه كوچندگان كشاورزی یعنی كشت، داشت وبر داشت است كه از میان این سه مرحله ،مرحله ی بر داشت به دلایل فرا رسیدن گرما و همزمانی با آنو همچنین داشتن فاصله ی زمانی با زمان كوچ از همه دشوارتر است ،به همین خاطر همیاری در آن ارزش خاص خود را دارد ،به ویژه در سال های نه چندان دور كه با كوچ ایل به سرد سیر افراد زیادی در گرمسیر نمی ماندند كه بتوانند در درو محصول دیگران به عنوان همیاری شركت كنند، هنگامی كه یك جا نشینی چه به اختیار و چه به اجبار شتاب بیشتری گرفت همیاری در درو چهره ی واقعی خود را نشان داد. آنان كه پس از درو خود سعی می كنند به یاری دیگران بشتابند تا محصول آنها هم زودتر چیده شود و از نیش گزند و آزار دهنده ی گرما بر هند.

در همیاری درو یاری گران ضمن شركت داوطلبانه در كار چیدن كه تا انبار كردن و گاهی هم تا كوبیدن محصول ادامه خواهد داشت سعی می كنند همیاری در درو را ضمن رفاقت به رقابت بكشانند ، تا شور و شوق برنده شدن بدون هیچ گونه جایزه ای باعث زودتر درو شدن محصول شود و از رنج گرمای كشنده ی گرمسیر رهائی یابند ، آن كسی كه بر bor یعنی سهم محصول خود را كه باید درو كند دیرتر از دیگران بچیند بازنده است ،در این حالت می گویند: بر بس اشكست(یا ماتی و ا بید) یعنی محصول بر او چیره شده و نتوانسته است سریع محصول را درو كند و مغلوب دروگرانی گشته است كه توانستند سهم خود را زودتر بچینند.

در این نوع همیاری چون اكثرا كار به مسابقه و رقابت می كشد و شرایط سخت زمان درو مانند آفتاب سوزان، تشنگی و...باعث شتاب درو گران در كار درو شده ، مقداری- كه ارزش چندانی نخواهد داشت – نچیده می ماند یا این كه چیده شده ولی از دست برزگران بر زمین می ریزد كه سر انجام نصیب خوشه چین های نیازمند می شود ،البته باید توجه داشت كه گرمای شدید در فصل درو و تشنگی خود از عواملی هستند كه باعث تاخیر در درو به موقع محصول هم می شوند.

2-خرده داشت(xarde-dast)اگر شخصی در طایفه ای باشد كه به دلیل نداشتن گوسفند یا به عبارت بهتر فقر و نداری نتواند احتیاجات زندگی خود را تامین كند ولی در عوض كسانی هم باشند كه به اصطلاح   دستشان به دهانشان میرسد و گله ی گوسفندی بیشتر از نیاز خود داشته باشند تعدادی از آنها را در اختیار شخص نیازمند میگذارند تا در مقابل نگهداری از آنها از ماست و شیرشان بهره مند شود .

3 . تراز teraz : این نوع همیاری هم تقریباً مانند « خرده داشت » است با این تفاوت كه قرض گیرنده گوسفندان متعهد می شود كه در مقابل استفاده از شیر گوسفندان , از آن مراقبت كند و مقداری روغن كه از طریق شیر  همان  گوسفند حاصل شده است به صاحب گوسفند تحویل دهد .

4. اوزی uzi : در زبان اوستایی این واژه به صورت uzaw و uzava به معنی یاری رساننده به كار رفته است . همه ی جوانان و كسانی كه قصد ازدواج دارند می توانند پیش از برگزاری مراسم  عروسی به خانه های اقوام و افراد همه ی طایفه خود و احیاناً افراد طوایف دیگر كه با آنها نسبتی  و رابطه ای دارند رفته , هدیه عروسی خود را كه « اوزی » می گویند دریافت می كنند . البته در عشایر و روستاها اوزی ها بیشتر به صورت گوسفند و قند و چای و روغن است كه می تواند برای برگزاری عروسی و پذیرایی از مهمانان به مصرف برسند و بار سنگین هزینه های عروسی را از دوش خانواده ی داماد بردارد .

این شكل همیاری در بیشتر مناطق بختیاری رایج است ولی در شهر ها و برخی از روستا های نزدیك شهر ،این هدایا در روز عروسی به زوج های جوان داده می شود .

البته باید گفت این همیاری ها به ویژه اوزی ها و سرباره ها كه بعدا به آن خواهم پرداخت حكم دادوستد دارند . گیرنده ی این نوع همیاری ها خود را ملزم می داند كه در اولین فرصت به نحوی پاسخگوی آنها باشد.

بد نیست به این نكته اشاره شود كه در ازدواج((گابه گا)) كه دو خانواده دختران دم بخت خود را به عقد و ازدواج پسر جوان خانواده مقابل در می آورد هم نوعی از همیاری وجود دارد .چرا كه در این نوع ازدواج كه نوعی دادوستد به حساب می آید از بار سنگین شیر بها و برخی از مخارج كه عامل آن چیزی جز سختگیری خانواده ی عروس نیست ،كاسته میشود.

5-سر باره (sar-bara) در هنگام مرگ یكی از افراد طایفه یا افرادی از طوایف دیگر كه با آنان نسبت و ارتباطی دارند به دلیل طولانی بودن مدت سوگواری(در گذشته نه امروز) و همچنین سنگینی هزینه ی آن همانند همیاری ((اوزی)) در عروسی، یك نوع همیاری میان قوم بختیاری هست كه به آن ((سر باره)) گویند. در عشایر سر باره بیشتر به صورت دادن جنس (قند، روغن ، برنج ، و....)و گوسفند است ولی در شهرها پول نقد می پردازند ،این پول را كه معمولا چندین نفر از افراد یك خانواده یا یك طایفه بر روی هم می گذارند، یك نفر از میان آنها به نمایندگی از سوی دیگران شخصا به دست  خود صاحب عزا یا به دست یكی از نزدیكان كه در برگزاری مراسم عزاداری بر پا میشود، صندوقهایی در نظر می گیرند تا یاری گران پاكت محتوای پول را در آن بیندازند ، در ضمن افراد یاری گر برای آگاهی صاحب عزا نام و مبلغ همیاری هر یك از یاری گران را بر تكه ای كاغذ یاد داشت می كنند و در پاكت در كنار پولها قرار می دهند.

این نوع همیاری از آن گونه هایی است كه بختیاری ها به شدت پای بند آنند و وظیفه ی خود می دانند به هر طریق ممكن آن را به جا بیاورند، افرادی كه به دلایلی قادر به شركت در مراسم سوگواری نیستند سهم خود را كه مقدار آن بستگی به نظر خود یاری گر دارد و معمولا بر اساس نزدیكی فامیلی، موقعیت اجتماعی و مالی متوفی تعیین میشود، در روز برگزاری مراسم هفتمین روز خاك سپاری مرده به وسیله ی نزدیكان خود به دست صاحب عزا می رسانند.

و اما در كنار این نوع همیاری ها كه رنگ و بوی همیاری كاملا هویداست، كارهای دیگری هم انجام می شود كه به ظاهر همیاری خاصی در آنها به چشم نمی خورد ولی با اندكی دقت در می یابیم كه هدف، چیزی جز همیاری و تعاون نیست ،در این جا به چند نمونه از آنها اشاره می كنم .

1- نیوه داری(نیمه داری): شخصی كه به دلایلی توانایی نگهداری از گوسفندان خود را ندارد، آنها را به اشخاص دیگر كه بیشتر از میان نیازمندان بر گزیده می شوند ،می سپارد تا در مقابل نگهداری از آن صاحب نیمی از بره ها و بزغاله های تازه متولد شده گردند.

2- شیرواره (sir-wara) : در روزهای سخت كم شیری كه شیر گوسفندان یك خانواده برای گذراندن زندگی آنان بسنده نمی كند , دست یاری به سوی هم دراز می كنند و با بستن پیمان « شیرواره » و قرض دادن شیر به هم , باری از دوش هم بر می دارند . معمولاً در ظرف مخصوص شیر را با چوبی باریك از شاخه ی درختان به آن نكار
می گویند , اندازه می گیرند تا در وعده ی بعدی به همین طریق و اندازه ی « نكار » از هم پیمان خود شیر تحویل بگیرند .

3 . نو و تله یی  (teleyi nov ) : اگر در طایفه ی شخص نیازمند و بی كسی باشد ,
می تواند در مقابل بر آورده شدن نیازمندیهایش چون غذا , لباس و ... برای ارباب خود كار كند .

4. پسران كه باید در سالهای آینده چرخ زندگی خانواده را با كشاورزی و نگهداری از گله بچرخانند باید از هر نظر آزموده و كاردان باشند و اگر قرار باشد در خانواده ی خود تمام فنون را یاد بگیرند , شاید به دلیل مهربانی و دلسوزی های بیش از حد پدر و مادر و اطرافیان نتوانند كار سخت چوپانی و برزگری و ... را بیاموزد , بدین خاطر آنان را نزد خویشاوند خود به عنوان چوپان و ... و بطور كلی به عنوان نوكر می فرستند تا با یادگیری فنون لازمه زندگی كوچی و روستایی برای پذیرش مسئولیتهای آینده آماده شوند .

5 . زمین كشاورزی خود را در مقابل سهمی از برداشت محصول در اختیار افرادی كه زمین ندارند می گذارند . گاهی هم بدون چشم داشتی این كار انجام می پذیرد .

6 . بْری (bori) : بری در لغت به معنی حقوق و مستمری است . در ایل یا بهتر بگویم در حاشیه ایل افرادی زندگی می كنند كه زمین برای كشاورزی در اختیار ندارند ولی با كار و شغل خود در خدمت ایل هستند مانند نوازندگان ( توشمال ها ) و ... اینان در مواقع برداشت محصول سهمی از گندم و جو برداشتی را صاحب می شوند و بختیاری ها با میل و رغبت تمام آن را پرداخت می كنند . باید افزود كه در مناطق بختیاری نشین امام زاده های فراوانی هستند كه بدان اعتقاد راسخی دارند . معمولاً هر طایفه سهم یكی از این امام زاده هاست و به عبارت دیگر مرید آن پیر و امام زاده است . افراد طوایف باید سالیانه « بری‌» متولیان و فرزندان آن امام زاده را بپردازند . مثلاً‌ طایفه ی خودم سهم « آقا سهید » ( آقا سعید ) در چهارمحال و بختیاری است و هر ساله افرادی از آن جا برای گرد آوری بری خود به خانه های افراد طایفه ام كه اكثراً ساكن گرم سیر هستند مراجعه می كنند . اگر هم نیایند سهمشان محفوظ است و به طریقی بدان ها می رسانند .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 1 شهریور 1389 :: نویسنده : صادق شیخی
نظرات ()
دوشنبه 3 تیر 1398 03:58 ق.ظ

You actually reported this terrifically!
how do cialis pills work cialis mit grapefruitsaft cialis 100mg suppliers prix de cialis cialis para que sirve viagra vs cialis vs levitra only best offers cialis use cialis generico online cialis cipla best buy cialis canada
یکشنبه 2 تیر 1398 12:05 ب.ظ

Nicely put, With thanks.
calis fast cialis online cialis 5 mg cialis uk next day prices on cialis 10 mg generic cialis with dapoxetine cialis pas cher paris cialis generico precios cialis peru cialis savings card
شنبه 1 تیر 1398 04:29 ق.ظ

You actually revealed it very well.
prezzo di cialis in bulgaria cialis et insomni cialis et insomni cialis for sale south africa cialis generico en mexico where do you buy cialis cialis pills in singapore precios cialis peru buying cialis in colombia cialis 5 mg schweiz
جمعه 31 خرداد 1398 12:41 ب.ظ

Thank you! A good amount of facts.

buy cialis online cialis online nederland cialis generic availability female cialis no prescription cialis 10 doctissimo canadian drugs generic cialis cialis cuantos mg hay generic cialis pill online chinese cialis 50 mg non 5 mg cialis generici
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:28 ق.ظ

You've made your stand pretty well!.
canadian drugs generic cialis miglior cialis generico cialis great britain buying cialis overnight generico cialis mexico cialis para que sirve dosagem ideal cialis how to purchase cialis on line walgreens price for cialis venta cialis en espaa
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:50 ق.ظ

Kudos! Helpful stuff!
cialis in sconto cialis 5mg prix cialis australia org generic cialis review uk cialis generico postepay cialis 20 mg effectiveness cialis with 2 days delivery cialis free trial cialis en 24 hora cialis super kamagra
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:34 ق.ظ

Amazing postings. Thanks a lot.
comprar cialis navarr cialis pills price each cialis for bph buying cialis in colombia cialis authentique suisse we choice cialis uk cialis generico postepay fast cialis online where to buy cialis in ontario cost of cialis per pill
شنبه 25 خرداد 1398 10:23 ق.ظ

Great forum posts. Thanks.
cialis usa cost discount cialis cialis generico milano generic for cialis walgreens price for cialis how much does a cialis cost costo in farmacia cialis miglior cialis generico cialis generico postepay prezzo di cialis in bulgaria
جمعه 24 خرداد 1398 01:37 ق.ظ

Hello! I've been reading your site for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to mention keep up the good job!
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:54 ب.ظ

Many thanks. I value this!
cialis kaufen overnight cialis tadalafil cialis flussig how much does a cialis cost enter site 20 mg cialis cost enter site 20 mg cialis cost free generic cialis female cialis no prescription cialis wir preise cialis pills boards
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:14 ق.ظ

Beneficial advice. Thanks a lot.
cialis great britain enter site natural cialis cialis dosage cialis 5mg prix buy generic cialis cialis generic availability cialis 20 mg the best site cialis tablets cialis 10 doctissimo buy cialis online
سه شنبه 21 خرداد 1398 07:11 ق.ظ

Thank you! Wonderful information.
generic cialis in vietnam cialis baratos compran uk cialis wir preise cialis manufacturer coupon cialis generico lilly cialis cipla best buy cialis coupon precios cialis peru cialis super kamagra cialis tadalafil
دوشنبه 20 خرداد 1398 02:04 ق.ظ

Thanks a lot! A good amount of stuff.

cialis online when will generic cialis be available cialis cipla best buy compare prices cialis uk tadalafilo buy cialis sample pack order cialis from india cialis 100mg suppliers 5 mg cialis coupon printable acheter du cialis a geneve
شنبه 18 خرداد 1398 08:04 ب.ظ

Fantastic forum posts. Cheers!
dose size of cialis cialis wir preise cialis 5 mg buy viagra vs cialis vs levitra cialis 5 mg funziona prices on cialis 10 mg cialis dose 30mg cialis coupons cialis coupons purchasing cialis on the internet
چهارشنبه 15 دی 1389 11:07 ق.ظ
جالبه ادامه بده ‏‏@بنویس فردا دشتک از فلسطین بدتر میشه صهیونیست ها دشتک تصرف کردن به هوش باشید اینا خیلی خطرناک تر از امریکایها ‏‏(شهماروندان‏) میباشند صهیونیست‏=گندلی
شنبه 15 آبان 1389 04:59 ب.ظ
سلام با تصاویر مراسم یاد بود آبهمن به روزم
شنبه 20 شهریور 1389 10:35 ب.ظ
دشتك در مسیر پیشرفت
آموزشگاه كامپیوتر آدینه دشتك با امتیاز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای افتتاح شد.
آموزشگاه كامپیوتر آدینه دشتك با امكانات مجهز و بی نظیر و مربیان با سواد آماده ی خدمت رسانی به همه همشهریان عزیز می باشد.ثبت نام دوره های آموزشی پاییزه از هم اكنون شروع شده است. علاقه مندان می توانند جهت آگاهی از دوره های آموزشی و ثبت نام در رشته ی مورد علاقه به آموزشگاه كامپیوتر آدینه به آدرس:دشتك خیابان اصلی - زیر زمین عكاسی داریوش مراجعه نمایند.

لازم به ذكر است كه دانش آموزان و دانشجویان تحت حمایت نهاد محترم كمیته امداد می توانند به صورت كاملا رایگان در دوره های آموزشی این آموزشگاه ثبت نام نمایند.

مدیر آموزشگاه: حسن سلیمانی
سه شنبه 9 شهریور 1389 10:40 ب.ظ
KHOSH BASHI AZIZE DEL
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر