تبلیغات
دشتک چهارمحال بختیاری - استان چهار محال بختیاری
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : صادق شیخی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دشتک چهارمحال بختیاری

در متون تاریخی از مكانی به نام چالشتر در ناحیه شهركرد به عنوان مركز حكومتی نام برده شده كه خرابه‌های دیوار قلعه آن امروزه به جای مانده است. شهركرد امروزین گویا مكان پاسگاهی بوده است معروف به ده‌كرد و از حدود سال 1300 با تعیین نماینده حكومت مركزی و استقرار دوائر دولتی آغاز به رشد كرده است. پیش از آن و در دوران گذشته، منطقه دستخوش جنگ‌های خوانین، كشمكش‌های میان حكومت مركزی و قدرت‌های محلی و غارت و تصاحب روستاها توسط طوایف مختلف بختیاری بوده است. نوسانات سیاسی داخلی منطقه از یك سو و تغییرات حكومت‌های مركزی از سوی دیگر مجال و فرصت رشد و تكامل را به روستاها و روستا – شهرهای منطقه نداده است. در كنار این عامل تاریخی دور بودن از شبكه راه‌های اصلی و مراكز شهری ایران علت دیگری در عقب‌ماندگی نسبی شهرنشینی و صنعتی منطقه محسوب می‌شود.پس از سال 1300 و تا سال 1340 دهكرد و منطقه چهارمحال و بختیاری (معروف به شهر چهارمحال) از طریق مركز اصفهان اداره می‌شد و از آن پس تا سال 1352 شهركرد مركز فرمانداری كل چهارمحال و بختیاری و سپس مركز استانی با همین نام تبدیل شده و در حال حاضر شهری روبه آبادانی و توسعه است.

بروجن


بروجن دومین شهر منطقه چهارمحال و بختیاری است. این شهر در دشتی به وسعت حدود 580 كیلومتر مربع در شرقی‌ترین نقطه منطقه و در محل تلاقی راه‌های سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و فارس قرار گرفته است. تاریخ اسكان جمعیت در این مكان به یكی دو قرن و تاریخ مركزیت جمعیت به حدی كه بتوان آن را شهر نامید به پس از نهضت مشروطیت می‌رسد. رشد فزاینده جمعیت آن از دهه‌های سوم و چهارم قرن حاضر آغاز می‌شود. گسترش شهر بروجن با توجه به موقعیت جغرافیایی آن كه در تلاقی سه استان مذكور قرار گرفته است، توسعه آن را از امتیاز ویژه‌ای برخوردار نموده و روند رشد آن را تسریع كرده است.

فرخشهر


سابقه اسكان جمعیت در مكان امروزی فرخشهر به استناد متون و ابنیه تاریخی موجود به حدود 5 قرن قبل نسبت داده می‌شود و از جمله بنای مسجد جامع تخریب شده شهر، شاهدی بر این مدعا است. از تحولات این شهر در فاصله چند قرن گذشته اطلاع چندانی در دست نیست. این شهر به علت موقعیت جغرافیایی، یعنی قرار گرفتن بر سر راه اصفهان- شهركرد، همراه با تغییر موقعیت سیاسی منطقه به فرمانداری كل و سپس به استان، رشد و گسترش یافته و از سوی دیگر به عنوان نزدیك‌ترین مركز جمعیتی منطقه به استان اصفهان تحت تأثیر تحولات قطب جمعیتی- صنعتی اصفهان، رشد كرده است.

هفشجان


قدمت تاریخی اسكان جمعیت در محل فعلی هفشجان و دیگر مراكز جمعیتی چهارمحال (لار، كیار، گندمان و میزدج) بنابر متون تاریخی و شواهد موجود به سلسله‌های ساسانی و اشكانی می‌رسد. در ادوار بعدی چهارمحال به علل گوناگون مورد توجه ملوك، سلاطین و حكومت‌های مركزی قرار گرفت. در دوره‌هایی به علت واسطه قرار گرفتن میان مناطق مركزی ایران و دشت‌های حاصلخیز خوزستان و راه‌های آبی آن سرزمین، و در دیگر ادوار به عنوان تیول و شكارگاه و یا به علل مهار عشایر ایلات بختیاری و غیره مورد توجه بوده است.سنگ نبشته‌های قبور موجود در هفشجان حدود 300 سال سابقه استقرار جمعیت در این ناحیه را نشان می‌دهد. این آبادی در دوره قاجار تحت سلطه خوانین بختیاری بود، لیكن با تثبیت قدرت مركزی از اقتدار این ایل كاسته شد. در دوران معاصر. هفشجان به صورت یكی از چند مركز جمعیتی در حوزه نفوذ مستقیم شهركرد و به عنوان شهر درجه چهارم استان، نقش شهری كوچك همراه با ارایه خدمات ناحیه‌ای به روستاهای اطراف ایفا می‌كند.

جونقان


جونقان سابقه چندانی به عنوان شهر ندارد و با تأسیس شهرداری در سال 1356 شهر نامیده شده است. سابقه تاریخی اسكان و استقرار جمعیت را در این مكان براساس متون تاریخی می‌توان به دوران صفوی نسبت داد و رونق آن را می‌توان از دوران قاجار و پس از انقلاب مشروطیت دانست كه سردار اسعد بختیاری این مكان را مقر حكومتی خود قرار داد.

فرادنبه


سابقه پیدایش فرادنبه را به بیش از 400 سال پیش نسبت می‌دهند كه گویا چهارقلعه در اطراف آن وجود داشت. همچنین از این محل به نام پیردامنه با 800 نفر جمعیت در سفرنامه‌ای مربوط به سال 1323 هجری قمری یاد شده است. در دوران اخیر كه از تاخت و تاز عشایر بختیاری بر روستاهای چهارمحال كاسته شد، فرادنبه رشد و توسعه یافت.

بلداجی


از گذشته بلداجی اسناد تاریخی مدونی در دست نیست، لیكن شواهدی وجود دارد كه مبین اسكان جمعیت در این ناحیه است. خرابه‌های صفی‌آباد محل اسكان عشایر ترك زبان قشقایی یا تركان تیره بولوردی صفی‌خان قشقایی بود. این تیره پس از صفی‌آباد به محل فعلی شهر بلداجی نقل مكان كرده‌اند و به مرور زمان از نقاط دیگری مانند جونقان و فرادنبه نیز گروه‌هایی به بلداجی مهاجرت كرده‌ و اسكان یافته‌اند. همراه با اسكان اجباری ارامنه در دوران صفویه در اصفهان، گروهی از ارامنه نیز در بلداجی و قلعه ممكا (از روستاهای نزدیك آن) ساكن و بعدها به علل مذهبی مجبور به كوچ از این دو نقطه شده‌اند. در هر صورت قدمت قطعی هسته اولیه شهر بلداجی را تا حدود 250 سال پیش تخمین می‌زنند. گزانگبین این شهر بسیار مشهور است.

لردگان


شهر لردگان از دیرباز مركزی برای مبادلات عشایری بوده است. در متون تاریخی از لردگان به نام لردجان نام برده شده است. قلعه لردگان در نزدیكی چشمه‌ برم لردگان به نام لردجان نام برده شده است. قلعه لردگان در نزدیكی چشمه برم لردگان در دوران لر بزرگ ساخته شده بود كه خرابه‌های آن اكنون نیز باقی مانده است.

اردل


اردل از گذشته‌های دور، یكی از مراكز ییلاق و اسكان عشایر ایل هفت لنگ بختیاری بود و در متون تاریخی از جمله سفرنامه ابن بطوطه كه از اصفهان تا شوشتر سفر كرده، اشاراتی به این ناحیه شده است.

نام و نشانی اماكن تاریخی و دینی‌های مهم استان


شهرستان شهركرد
پیست اسكی – گردنه حلك سورشجان
قلعه شلمزار – جنوب شهركرد
قلعه دزك – جنوب شهركرد
قلاع اسعدیه – چلیچه 30 كیلومتری جنوب غربی شهركرد
قلعه جونقان – 38 كیلومتری شهركرد
قلعه چالشتر – 10 كیلومتری شهركرد
پل زمانخان – 29 كیلومتری شمال شهركرد
گرمابه درب امام زاده – شهركرد
مدرسه علمیه (امامیه) – شهركرد
مسجد اتابكان – شهركرد
مسجد جامع – شهركرد
مسجد جامع شهرك – شرق شهركرد
مسجد جامع چالشتر – 9 كیلومتری شهركرد
مسجد جامع فرخشهر – جنوب شرق شهركرد
امام‌زاده حلیمه و حكیمه خاتون – شهركرد
امام زاده بابا پیراحمد- روستای چم جنگل سامان
شهرستان بروجن
تالاب چغاخور- شرق گندمان
تالاب سولگان – جنوب غربی شهر گندمان
تالاب گندمان – نزدیك تالاب چغاخور
امام زده حمزه‌لی – روستای بلداجی
شهرستان فارسان
پیست اسكی – چلگرد
تونل كوهرنگ – چلكرد
چشمه دیمه – چلگرد
پیرغار – بخش میزدج
آبشار انار دره عشق – شهرستان فارسان(دوپلان)
شهرستان لردگان
آبشار آتشگاه – 40 كیلومتری لردگان روستای آتشگاه
برم لردگان – در شهر لردگان
جنگل‌های بازفت – در غرب شهر لردگان
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 14 تیر 1389 :: نویسنده : صادق شیخی
نظرات ()
شنبه 15 آبان 1389 06:46 ب.ظ
سایتتو ن گنگ ونامفهومه ولی سلیقه به كاررفته توی سایتتون جالبه
پنجشنبه 18 شهریور 1389 10:54 ق.ظ

سلام دوست عزیز وبت خ خ خ جالبه خوشحال میشم بهم سر بزنی تبادل لینک کنیم .موفق باشی درود بر بختیاری
www.iransazean.blogfa.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر